Wycena majątku spółek kapitałowych łączących się przez przejęcie – wątpliwości praktyczne
Kodeks spółek handlowych dopuszcza łączenie się zarówno spółek kapitałowych, jak i spółek osobowych, z tym że spółka osobowa (z wyłączeniem spółki komandytowo-akcyjnej) nie może być spółką przejmującą ani spółką nowo zawiązaną. W przypadku łączenia się spółek kapitałowych procedura rozpoczyna się od uzgodnienia planu połączenia. Niezbędne elementy planu połączenia, jak i załączniki do niego zostały wymienione w przepisach, których brzmienie nie jest jednoznaczne. Błędy popełnione przy sporządzaniu planu połączenia mogą skutkować odmową rejestracji połączenia przez sąd. W artykule skupiamy się na wątpliwościach dotyczących metod ustalania wartości majątku spółki przejmowanej i przejmującej podczas łączenia się spółek kapitałowych przez przejęcie.
Kampanie phishingowe i kancelarie prawne
Rosnące zagrożenie cyberatakami wcale nie wynika z tego, że stały się one bardziej skomplikowane pod względem technicznym. Wręcz przeciwnie, cyberprzestępcy koncentrują się na stosunkowo prostych atakach, które nie wymagają przełamywania zabezpieczeń dobrze przygotowanych organizacji. Zamiast tego sprawcy zarzucają swoje sieci szeroko, licząc, że atak nakierowany na większą liczbę potencjalnie gorzej przygotowanych i niespodziewających się tego ofiar przyniesie lepsze efekty. Przykładem jest przeprowadzona w ostatnich tygodniach kampania phishingowa, w której do uwiarygodnienia ataku zostały wykorzystane marki renomowanych polskich i zagranicznych kancelarii – w tym kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Długo oczekiwana nowelizacja ustawy wiatrakowej
25 września 2024 r. opublikowano zapowiadany od niemal roku projekt zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z ministerialnymi zapowiedziami i oczekiwaniami rynku poprzednia nowelizacja (z 9 marca 2023 r.) uznana została za niewystarczającą w kontekście przyśpieszenia rozwoju lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Dalsza liberalizacja zasad lokalizowania elektrowni wiatrowych ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej i stworzenie impulsów do rozwoju sektora, zwłaszcza na poziomie lokalnym.
Czas na zmiany w dużych spółkach giełdowych – dyrektywa Women on Boards
Opublikowano pierwszy projekt polskich przepisów implementujących dyrektywę znaną jako „Women on Boards”, której celem jest zapewnienie bardziej zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn w organach dużych spółek giełdowych. Ma temu służyć ustalenie wymogów dotyczących procesu selekcji kandydatów na te stanowiska oraz wprowadzenie minimalnego progu określającego udział niedostatecznie reprezentowanej płci. Projekt nie jest zaskoczeniem – prace nad dyrektywą trwały aż dziesięć lat, niemniej wywołał on wiele uwag w ramach konsultacji publicznych. Państwa członkowskie mają czas na implementację dyrektywy do 28 grudnia 2024 r.
Tajemnica przedsiębiorstwa – odtajnienie w części
Zagadnienie tajemnicy przedsiębiorstwa wciąż budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń. Ostatnie działania zamawiających i wyroki Krajowej Izby Odwoławczej pozwalają na stwierdzenie, że coraz mniej informacji można zastrzec jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Izba skrupulatnie bada, czy wykonawcy spełnili wszystkie niezbędne przesłanki w celu wykazania, że zastrzegana informacja stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa.
„Stałe stosunki gospodarcze” łączące strony czynności prawnej krzywdzącej wierzyciela
Skarga pauliańska chroni uczciwych uczestników obrotu gospodarczego i pomaga zwalczać naganne działania dłużników zmierzających do uchylenia się od zapłaty długu. Dzięki skardze pauliańskiej wierzyciel dotknięty nieuczciwym zachowaniem dłużnika może egzekwować wierzytelność z rzeczy lub praw majątkowych, które dłużnik przeniósł na osobę trzecią.
Jest kij, znajdzie się też marchewka, czyli o wsparciu finansowym dla sektora motoryzacyjnego
Przemysł motoryzacyjny jest jednym z filarów europejskiej gospodarki z długą tradycją i istotnym wpływem na tworzenie miejsc pracy oraz działalność przemysłową. Sektor boryka się jednak z trudnościami, które nie omijają nawet czołowych producentów. Coraz częściej pojawia się pytanie, czy sektor motoryzacyjny – jako istotny element transformacji energetycznej – może liczyć na publiczne wsparcie finansowe, a jeśli tak, to na co skierowane są środki.
Pożyczka konwertowalna – praktyczne spojrzenie
Pożyczka konwertowalna to w polskich realiach wciąż stosunkowo rzadko stosowany i mniej popularny instrument finansowania dłużnego, zyskujący jednak w ostatnim czasie na popularności w środowisku startupów i funduszy VC. W swojej istocie pożyczka konwertowalna zakłada udzielenie pożyczki, która może podlegać spłacie w drodze konwersji zadłużenia na kapitał pożyczkobiorcy. W zależności od oczekiwań, okoliczności i zidentyfikowanych ryzyk postanowienia zawartej umowy mogą się jednak od siebie mocno różnić, elastycznie i dynamicznie modyfikując pozycję zaangażowanych stron. Z tego właśnie względu warto zwrócić uwagę na szereg parametrów finansowo-prawnych, w tym tych pozornie oczywistych, które mogą w przyszłości przesądzić o efektach planowanego przedsięwzięcia.
Monitorowanie fraudów w świetle AI Act
Przepisy o zakazanych praktykach w zakresie systemów AI wchodzą w życie już 2 lutego 2025 r. Wiele instytucji zakłada zapewne, że zakazy dotyczą jedynie ekstremalnych praktyk, które na pewno nie są ich udziałem. Jednak zakaz stosowania systemów AI do oceny ryzyka popełnienia przestępstwa pokazuje, że nie jest to prawidłowe podejście. Bardziej wnikliwa analiza prowadzi do wniosku, że część działań uznawanych do tej pory za rynkowy standard, szczególnie w sektorze usług finansowych, może okazać się wątpliwa w świetle wspomnianego zakazu. Dotyczy to w szczególności praktyk stosowanych przy monitorowaniu ryzyka AML oraz szeroko pojętego monitorowania ryzyka fraudów.
W jakim kształcie będzie obowiązywał system kaucyjny?
Ustawa wprowadzająca w Polsce system kaucyjny weszła w życie 13 października 2023 r. Na przygotowanie się do nowych obowiązków przedsiębiorcy dostali od prawodawcy nieco ponad rok – system kaucyjny ma bowiem ruszyć 1 stycznia 2025 r. Od kilku miesięcy nowy rząd zapowiada jednak zmiany w ustawie. Otwarte pozostaje pytanie o to, w jakim brzmieniu będą obowiązywały przepisy w momencie startu systemu.
Odbudowa i remont po powodzi – ułatwienia prawne
W obliczu żywiołów i ich destrukcyjnych skutków priorytetem jest szybka odbudowa i remont obiektów budowlanych. Dlatego w 2001 roku do polskiego porządku prawnego wprowadzono ustawę, która umożliwia prowadzenie takich prac w uproszczonym trybie. Prawdopodobnie już wkrótce z przepisów tych będą mogły skorzystać osoby poszkodowane w wyniku powodzi, które we wrześniu 2024 r. wystąpiły w południowo-zachodniej części Polski.
Na pomoc ofiarom powodzi
Przewodnik prawny dla osób oraz przedsiębiorstw dotkniętych skutkami powodzi. Jak zgłosić szkodę, kto może otrzymać pomoc doraźną albo bezzwrotną pomoc na remont lub odbudowę, czy należy się wynagrodzenie, gdy praca w zakładzie została wstrzymana?