Szerszy obowiązek wskazywania adresów do doręczeń
Zmiany do ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, które weszły w życie 15 marca 2018 r., wprowadziły obowiązek składania w KRS informacji na temat adresów do doręczeń osób związanych z polskimi spółkami.
Wchodzi w życie Konstytucja Biznesu
Trzy uchylone, 189 zmienionych i pięć nowych ustaw, a wśród nich jedna z preambułą. Oto Konstytucja Biznesu, czyli pakiet przepisów dotyczących działalności gospodarczej w Polsce. Większość z nich wchodzi w życie już za kilka dni.
Prokury może udzielić przedsiębiorca będący osobą fizyczną
30 kwietnia 2018 r. wchodzą w życie przepisy kończące wieloletni spór dotyczący tego, którzy przedsiębiorcy mogą udzielić prokury. Ostatecznie możliwość ustanowienia prokurenta uzyskają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.
Definicje w Prawie przedsiębiorców
Niektóre rozdziały nowej ustawy – Prawo przedsiębiorców, która 30 kwietnia 2018 r. w dużej mierze zastąpi ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, mają zbliżone lub identyczne tytuły co ustawa dotychczasowa i definiują te same pojęcia. W związku z tym łatwo można przeoczyć, że niektóre legalne definicje podstawowych pojęć zostaną zmienione.
Działalność regulowana w Konstytucji Biznesu
Od 30 kwietnia 2018 r. główne wytyczne dotyczące reglamentowanej działalności gospodarczej znajdą się w nowej ustawie Prawo przedsiębiorców. Liczba przepisów regulacyjnych mających wpływ na prowadzenie biznesu w Polsce się nie zmniejszy. Co więcej, będą one w coraz większym stopniu rozsiane w przepisach sektorowych. Są też jednak zmiany na korzyść przedsiębiorców.
Zmiany w zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce
Nowa ustawa, wchodząca w życie 30 kwietnia 2018 r., scali przepisy dwóch ustaw regulujących zasady działania przedsiębiorców zagranicznych w Polsce, przy okazji dokonując pewnych zmian względem obecnie obowiązujących przepisów.
Stopniowe ograniczanie obowiązku posługiwania się numerem REGON
Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw, który od 30 kwietnia 2018 r. wprowadzi wiele zmian w polskim prawie gospodarczym. Jedną z nich jest stopniowe ograniczanie obowiązku posługiwania się przez przedsiębiorcę w obrocie prawnym numerem REGON. Zmiana ta będzie miała największe znaczenie w relacjach z organami administracji. W kontaktach z nimi przedsiębiorca będzie miał obowiązek posługiwania się wyłącznie numerem identyfikacji podatkowej (NIP).
Czy umowa niezgodna z przedmiotem działalności spółki jest ważna?
Uwagi dotyczące konsekwencji dokonania czynności prawnej wykraczającej poza zakres przedmiotu działalności spółki, określonego w umowie spółki albo statucie.
Kręta droga do podziału zysku – czyli jak prawidłowo wypłacić dywidendę
Proces poprzedzający wypłatę przez spółkę dywidendy, jakkolwiek mocno sformalizowany, jest dobrze znany zainteresowanym podmiotom i nie nastręcza wielu trudności. Należy jednak zachować czujność, bowiem uchybienie ustawowym wymogom może mieć dotkliwe konsekwencje, zwłaszcza że o błąd nietrudno za sprawą zmieniających się przepisów.
Skutki dokonania czynności prawnej przez tzw. „fałszywy” organ
Uwagi na gruncie obowiązującego stanu prawnego oraz planowanej nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.
O mandacie i kadencji członka organu spółki akcyjnej raz jeszcze
W uchwale z 24 listopada 2016 r. (III CZP 72/16), Sąd Najwyższy jednoznacznie określił moment wygaśnięcia mandatu członka organu spółki akcyjnej, przychylając się do reprezentowanej w doktrynie tzw. koncepcji prolongacyjnej. Trudno nie doceniać praktycznych walorów takiego rozwiązania. Wątpliwości budzą jednak mało przekonujące uzasadnienie uchwały oraz jej ogólny charakter.
Klauzule o zakazie konkurowania w transakcjach fuzji i przejęć
Dodatkowe klauzule umowne w kontraktach transakcyjnych mogą przynieść korzyści zarówno nabywcy, jak i zbywcy. Pozwalają ochronić przenoszone wartości majątkowe, utrzymać ciągłość dostaw lub w pełni wykorzystać utworzenie wspólnego przedsiębiorcy. Ze względu na brak rodzimej regulacji przy konstruowaniu takich postanowień przedsiębiorcy powinni opierać się na wytycznych Komisji Europejskiej.