Przywrócenie terminu na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę
Zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy pracownik, którego umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, ma odpowiednio 7 lub 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia pracodawcy na wniesienie powództwa do sądu pracy, jeżeli chce kwestionować takie wypowiedzenie lub rozwiązanie.

Najwyższy czas na urlop
30 września upływa termin udzielenia pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych. Pracodawcy, którzy nie uzgodnili z pracownikami terminu urlopu należnego za 2013 rok, przesunęli termin takiego urlopu lub odwołali pracowników z urlopu, muszą się spieszyć.

Czy pracodawca może poddać pracownika badaniu alkomatem?
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu. Czy może jednak poddać pracownika badaniu alkomatem? Jakie inne środki dowodowe pracodawca może stosować w procesie toczącym się w przypadku odwołania pracownika od rozwiązania umowy o pracę?

Trybunał Sprawiedliwości o sztywnych okresach wypowiedzenia umów o pracę na czas określony
Sztywne 2-tygodniowe okresy wypowiedzenia przy umowach o pracę na czas określony naruszają zasadę niedyskryminacji pracowników.

Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce od 1 maja 2014 r.
Pobyt czasowy nawet na trzy lata, wniosek o zezwolenie na pobyt nawet na dzień przed upływem ważności wizy, możliwość uzyskania jednego zezwolenia na pobyt i na pracę – to tylko niektóre ułatwienia wprowadzone nową ustawą o cudzoziemcach.

Problem Rudolfa
Nieoczekiwany awans nie zawsze jest najlepszym prezentem pod choinkę. Może się bowiem okazać, że niesie on ze sobą wiele obowiązków, za to niewiele korzyści.

Rozwiązanie umowy o pracę pracownika w związku z popełnieniem przestępstwa
Popełnienie przez pracownika przestępstwa może skutkować nie tylko odpowiedzialnością karną pracownika, ale także pracowniczą odpowiedzialnością dyscyplinarną. Jej stosowanie w praktyce nie jest jednak proste.

Zakaz konkurencji w praktyce
Lepiej jest, jeśli zakres zakazu konkurencji jest dostosowany do stanowiska pracy.

Nowe zasady udzielania urlopów wychowawczych
Nieprzenoszalna część urlopu wychowawczego, zwiększenie wymiaru urlopu, z którego mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice oraz liczby części, w których można wykorzystać taki urlop – oto najnowsze zmiany do Kodeksu pracy.

Prawo związków zawodowych do informacji a ochrona tajemnic przedsiębiorstwa
Z prawem związków zawodowych do informacji, przewidzianym w przepisach art. 28 ustawy o związkach zawodowych, w praktyce wiąże się istotny problem ochrony tajemnic przedsiębiorstwa i innych informacji poufnych pracodawcy.

Automatyczne przekształcenie umowy na okres próbny w umowę na czas nieokreślony
Chcąc ograniczyć biurokrację, pracodawcy coraz częściej zawierają w umowie o pracę na okres próbny postanowienie, że umowa ta po upływie okresu próbnego automatycznie przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Czy jest to dozwolona praktyka?

Służbowe skrzynki e-mail pracowników pod kontrolą pracodawcy
Choć służbowe skrzynki e-mail stanowią narzędzia pracy będące własnością pracodawcy, na gruncie stosunków pracy nie jest wcale oczywiste, czy w związku z tym pracodawcy mogą swobodnie i bez ograniczeń przeglądać ich zawartość.
