Środki ochrony roślin - nowe regulacje i nowe problemy
Pośpiech ustawodawcy w implementacji przepisów unijnych może spowodować, że użytkownik nieprofesjonalny nie kupi produktu, na którego instrukcji-etykiecie nie napisano wyraźnie, że nadaje się on także do użytku amatorskiego.
Badania kliniczne - projekt nowej odrębnej ustawy
Prace nad regulacjami badań klinicznych nabrały tempa. Po opisywanej już przez nas nowelizacji Prawa farmaceutycznego do konsultacji społecznych został przekazany projekt zupełnie nowej ustawy, która całościowo regulowałaby badania kliniczne.
Obowiązki finansowe sponsora badań nowego leku
Za jakiego rodzaju świadczenia powinien – zgodnie z nowymi przepisami – zapłacić sponsor?
Joanna Gajda-Wyrębek: Komisja Europejska dba o konsumenta, ale nie jest wrogiem przedsiębiorcy
Rozmowa z Joanną Gajdą-Wyrębek z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, prelegentką podczas zorganizowanej przez Zespół Life Science i Postępowań Regulacyjnych II edycji Okrągłego Stołu Żywnościowego.
Pozwolenie od prezesa URPL, nie od ministra zdrowia
Wraz ze zmianą organu właściwego do wydawania pozwoleń na dopuszczenie produktu leczniczego do obrotu powinien się skrócić czas potrzebny na uzyskanie takiego pozwolenia.
Po jakim okresie firma będzie mogła zacząć sprzedawać zamienniki leków oryginalnych
Leki generyczne to zamienniki leku oryginalnego. Czy ich sprzedaż będzie możliwa po zakończeniu 10-letniego okresu chroniącego dokumentację leku oryginalnego (innowacyjnego)?
W jaki sposób oznakować obniżkę cen towarów
Czy sprzedawca detaliczny oferujący towary po obniżonej cenie jest zobowiązany publicznie informować o przyczynie obniżki?
Prowadzenie badań klinicznych po nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne
Po wielu zmianach i dyskusjach uchwalono nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która w części dotyczy prowadzenia badań klinicznych. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 maja.
Kiedy oznakować produkt w języku polskim
Czy oznakowanie towarów konsumpcyjnych w języku polskim zależy od swobodnej decyzji sprzedawcy detalicznego, czy też jest jego prawnym obowiązkiem?
Jakie zasady stosować w monitoringu sklepów detalicznych
Czy przedsiębiorcy mogą swobodnie stosować monitoring w obiektach handlowych, czy też jest to działanie restrykcyjnie regulowane prawem?
Nie będzie unijnego sądu patentowego?
Trybunał Sprawiedliwości UE sceptycznie wypowiedział się o zunifikowanym sądownictwie patentowym, które było nadzieją sektora farmaceutycznego na fachowe orzecznictwo. Wciąż mogą jednak powstać polskie wyspecjalizowane sądy patentowe.
Kiedy należy oznaczać ceną indywidualne opakowania lub egzemplarze towarów
Czy oznaczanie ceną każdego opakowania lub egzemplarza towaru jest dobrowolną decyzją przedsiębiorcy, czy też stanowi prawnie uregulowany obowiązek? Kiedy cenę można zastąpić kodem kreskowym?