dr Maciej Kiełbowski
Strona musi mieć możliwość uzyskania kopii akt sprawy
21.08.2014
administracja, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Organ nie może odmówić stronie sporządzenia kserokopii z akt sprawy. Nie zawsze jednak musi się to odbywać na koszt administracji publicznej – może wiązać się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty przez wnioskodawcę.
Prawo dostępu do informacji publicznych a koszty dodatkowe
14.08.2014
administracja
Pozyskiwanie informacji publicznych co do zasady jest bezpłatne. Zasada ta doznaje jednak ograniczeń na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Prawodawca udzielił bowiem organom upoważnienia do nakładania opłat dodatkowych, co jest różnie interpretowane.
Prawo unijne nie obejmuje wszystkich konwencji międzynarodowych
14.08.2014
administracja
Zarzut naruszenia norm prawa Unii Europejskiej, który jest podstawą do wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia sądu administracyjnego, nie obejmuje naruszenia Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Podpis elektroniczny nie zadziała w sądzie administracyjnym
05.06.2014
administracja, Naczelny Sąd Administracyjny
Naczelny Sąd Administracyjny podjął niedawno uchwałę, którą wyjaśnił, że w aktualnym stanie prawnym nie jest dopuszczalne wniesienie do sądu administracyjnego pisma podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Elektroniczne pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym
15.05.2014
administracja, już obowiązujące
11 maja 2014 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, istotnie rozszerzająca możliwość zastosowania w tym postępowaniu środków komunikacji elektronicznej. Dotyczy ona m.in. pełnomocnictwa.
Telefonicznie - tak, pocztą elektroniczną - nie. A dlaczego?
15.05.2014
spory sądowe
Czego strona lub jej pełnomocnik mogą się dowiedzieć o swojej sprawie w sądzie, z jakich środków należy w tym celu skorzystać i co warto by zmienić w tym zakresie.
Kiedy sprawa w urzędzie za długo trwa
03.04.2014
administracja, spory sądowe
Pytanie, co można z tym zrobić, można usłyszeć z ust osób, które uczestniczą w takich sprawach administracyjnych. Prostego remedium na czas trwania postępowań administracyjnych nie ma, ale można rozważyć zażalenie na przewlekłe prowadzenie postępowania.
Nie ma podstaw dla "taryfy opłat" za informacje publiczne
27.03.2014
administracja, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Udostępnienie informacji publicznej jest nieodpłatne. Jeśli konieczne jest jej przekształcenie w inną formę i poniesienie dodatkowych kosztów, organ może pobrać opłatę im odpowiadającą, ale nie ma podstaw do uchwalenia „taryfikatora” w tym zakresie.
Brak odpisu skargi do sądu administracyjnego uzasadnia jej odrzucenie
30.01.2014
administracja, Naczelny Sąd Administracyjny, spory sądowe
Taki wniosek płynie z grudniowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wpierw sąd oczywiście wezwie stronę do uzupełnienia skargi o brakujący odpis, lecz jeśli strona tego braku nie uzupełni, skarga będzie odrzucona.
Akta zakończonego postępowania przygotowawczego nie stanowią informacji publicznej
30.01.2014
administracja, Naczelny Sąd Administracyjny, spory sądowe
Naczelny Sąd Administracyjny wydał niedawno uchwałę, która wskazuje, że żądanie udostępnienia przez prokuratora akt sprawy jako zbioru materiałów zakończonego postępowania przygotowawczego nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej.
Kiedy organ administracji pozostawia nasze podanie bez rozpoznania
07.11.2013
administracja
Co można zrobić w sytuacji, kiedy przedsiębiorca albo obywatel zwraca się do organu administracji z wnioskiem o załatwienie konkretnej sprawy, ale wniosek ten pozostaje bez rozpoznania?
PESEL-e i NIP-y w pozwach
29.08.2013
już obowiązujące, spory sądowe
Tego lata wchodzi w życie kilka nowelizacji ustaw procesowych. Jedną z nich wprowadzony został obowiązek umieszczania we wnoszonych pozwach numerów PESEL, NIP i KRS powoda. Sąd natomiast ustali odpowiedni numer dla pozwanego.