Agnieszka Godusławska
Trybunał Sprawiedliwości o sztywnych okresach wypowiedzenia umów o pracę na czas określony
15.05.2014
prawo pracy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Sztywne 2-tygodniowe okresy wypowiedzenia przy umowach o pracę na czas określony naruszają zasadę niedyskryminacji pracowników.
Nowe zasady udzielania urlopów wychowawczych
17.10.2013
już obowiązujące, prawo pracy
Nieprzenoszalna część urlopu wychowawczego, zwiększenie wymiaru urlopu, z którego mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice oraz liczby części, w których można wykorzystać taki urlop – oto najnowsze zmiany do Kodeksu pracy.
Rozkłady czasu pracy - nowy obowiązek pracodawcy
22.08.2013
nowe prawo, prawo pracy
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza obowiązek sporządzania rozkładów czasu pracy dla wszystkich pracowników. Nowe przepisy nie eliminują jednak dotychczasowych wątpliwości związanych z organizacją czasu pracy, a wywołują nowe.
Przerwa na załatwienie spraw osobistych
22.08.2013
nowe prawo, prawo pracy
Nowela Kodeksu pracy kładzie kres wątpliwościom związanym z odpracowywaniem przez pracowników tzw. wyjść prywatnych.
Kontrola związków zawodowych nad przestrzeganiem przepisów bhp
09.05.2013
prawo pracy
Związki zawodowe mają kompetencje umożliwiające realny wpływ na działania podejmowane przez pracodawcę w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy.
Spożycie alkoholu a wypadek przy pracy
08.11.2012
prawo pracy, ubezpieczenia
Spożycie alkoholu może istotnie wpłynąć na możliwość uznania zdarzenia za wypadek przy pracy, przyznania poszkodowanemu pracownikowi świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a także na zakres odpowiedzialności pracodawcy.
Co z wierzytelnością zlikwidowanej spółki?
14.06.2012
prawo spółek, transakcje
Odpowiedzialność likwidatorów, członków zarządu i wspólników za zobowiązania zlikwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Aby umowa zawarta z funkcjonariuszem spółki kapitałowej była ważna
13.03.2012
prawo spółek, transakcje
Kodeks spółek handlowych wprowadza istotne ograniczenia w zakresie swobody zawierania umów z funkcjonariuszami spółek kapitałowych. Od spełnienia wymogów wskazanych w ustawie zależy ważność niektórych umów.
Obowiązki zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w procesie rozporządzania udziałami
24.11.2011
prawo spółek
Zbycie lub obciążenie udziałów wspólnika spółki z o.o. rodzi określone obowiązki po stronie zarządu spółki. Zarząd prowadzi księgę udziałów, a także udziela zgody na rozporządzenie udziałami, jeżeli umowa spółki przewiduje ograniczenia w tym zakresie.
Sposób zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji
29.09.2011
prawo spółek
Z Kodeksu spółek handlowych wynika, iż zmiana umowy spółki z o.o. w organizacji następuje w drodze uchwały wspólników. Trudno zatem zaaprobować stanowisko Sądu Najwyższego, że w takiej sytuacji niezbędne jest zawarcie umowy przez wspólników.